Máte pocit, že jsou projevy ADHD u vašeho dítěte příliš silné a ovlivňují celý váš rodinný život? Ač se snažíte sebevíc, stále nenacházíte způsob, jak nežádoucí projevy ADHD zmírnit? Vyzkoušejte jednoduchý experiment, který vám ukáže zcela novou cestu. Začít můžete klidně hned.

 

Když víte, že nežádoucí projevy chování jsou dílem ADHD, je to úleva

 

Na druhou stranu znalost diagnózy s sebou nese i jisté nevýhody. Pro nežádoucí chování vašeho dítěte máte viníka v podobě ADHD a konečně víte, čemu můžete přisoudit nežádoucí a nezvládnuté projevy. Jak už to ale u většiny diagnóz bývá, jsou nebezpečné tím, že na sebe strhávají až moc pozornosti. Co to znamená?

 

Projevy ADHD pak vidíte všude

 

Možná si jich všímáte příliš. Stává se vám, že pořád něco řešíte, vysvětlujete, opakujete či zakazujete?  Máte pocit, že běžné výchovné metody nefungují? Už se těšíte, až půjde dítě do školy, protože doma se na sebe akorát zlobíte?

Máte projevů ADHD „plnou hlavu“? Nebojte se, nejste v tom sami. Vlastně je to naprosto typická situace, se kterou se setkávám na úvodních konzultacích s rodiči dětí s ADHD.

„Nikdy to neudělá správně“.

„Vždycky to skončí špatně.“

„Nic nefunguje“.

Takové věty slyším od rodičů dětí s ADHD často. Při online konzultacích předávám rodičům zkušenosti ze své psychologické praxe a ukazuji jim, proč je dobré se slovům „nikdy“ a „vždycky“ vyhýbat velkým obloukem. Rodiče také učím vnímavosti vůči úspěchu, protože jsme přirozeně nastaveni přesně opačně, tedy na hledání chyb. Někdy i malá změna v přístupu může vést k velkým výsledkům.

 

Začněte místo projevů ADHD sledovat projevy žádoucího chování

 

Ukážu vám způsob, jak nastartovat myšlení jiným směrem, tak abyste se dokázali zaměřit na pokroky a nové možnosti. Začít přemýšlet o projevech ADHD jinak je totiž důležitou součástí účinné léčby.

 

Zní vám to jako zajímavý nápad, ale nemáte tušení, jak na to?

Pro začátek můžete vyzkoušet můj oblíbený terapeutický experiment, který nazývám Seznam úspěchů. V době, kdy jsou školy zavřené, máte jedinečnou příležitost být jako jeden pozorovatel a zapisovatel u všeho.

Naplánujte si, že několik hodin budete zapisovat všechny projevy dítěte, které byly v pořádku, tedy vše, co se podařilo. Od vstávání a snídaně přes všechny důležité maličkosti, komentáře nebo interakce. A to buď tak, že dítě zapojíte, dáte papír se seznamem na viditelné místo a budete ho tvořit společně, nebo si uděláte seznam jen pro svoji potřebu a dítěti ho ukážete, až bude hotový.

Ve vašem seznamu se pak najednou objeví položky jako: oblékl(a) se bez připomínání, hezky si připravil(a) věci na výuku, zvládl(a) 3 úkoly samostatně, vypočítal(a) 8 příkladů správně, pomohl(a) najít bratrovi hračku, pomohl(a) s pečením bábovky, uklidil(a) plyšáky, po hádce se dokázal(a) rychle uklidnit, vyhnul(a) se sprostým slovům, rozdělil(a) se o sušenky apod.

Další variantou tohoto experimentu je focení úspěchů. Pokud máte chytrý telefon stále při sobě, tak můžete využít techniku k zaznamenání úspěchů pomocí fotografie. Fotky si na konci dne můžete projít společně s dítětem a uvidíte, jak ho obrázky budou motivovat k tomu, aby žádoucí chování udrželo i v dalších dnech.

 

Přehodnoťte svůj názor ohledně frekvence výskytu žádoucích projevů chování

 

Díky Seznamu úspěchů slyším od rodičů, kteří ještě na začátku konzultace tvrdili, že nic nefunguje, údiv nad tím, že jejich dítě toho zvládá docela dost, nebo že toho zvládá o dost víc než před půl rokem.

Tak a teď hurá do toho! Ať vám jde psaní Seznamu úspěchů od ruky!

Pokud se vám z nějakého důvodu do pozorování a sepisování nechce, tak se alespoň podívejte, jak si s tímto experimentem poradili rodiče z FB skupiny Pro rodiče dětí s ADHD.