Jsem psycholožka, která každodenně čelí realitě, ve které má její starší dcera ADHD.

Už jenom tohle je dobrý tip na zvednutí rodičovského sebevědomí. Uvědomíte si totiž, že se v tom neplácáte sami.  A to jednoduše pomáhá. 

Jako rodiče dětí s ADHD si umíte nejlépe představit, že rodičovství je JÍZDA! Někdy příliš rychlá či nebezpečná, někdy zábavná a ispirující.

Pokud se vám zdá, že vám na vaší rodičovské cestě dochází nadhled a perspektivy se zužují, tak jste tu správně. Ve svých článcích nabízím podněty k zamyšlení, rozšíření možností a kompetencí. Není mojí ambicí vás jen bavit. O to se jistě postarají vaše děti:).

Ráda se s vámi podělím o postupy, které jsem vyšťourala z odborných knih i seminářů a které jsem přetvořila tak, aby zapadly do reálného světa. 

Věřím, že díky pozitivnímu přístupu k práci na sobě, budou růst nejen vaše děti, ale také vaše osobnost.

 

Jako psycholožka vám dám přesný návod na ADHD.  Nebo ne?

Mohlo by se zdát, že když mám za sebou mnohá studia, tak mám v kapse řešení pro každou situaci a moje děti jsou vzorem dobrého chování a zralé osobnosti.

Není to tak! I když bych si to někdy velmi přála:). 

Stejně jako vy mám svoje obavy a strachy, mám tendence podléhat tlaku okolí, moje trpělivost má svoje hranice, často nemám dost energie. A dělám chyby, anebo pochybuji o tom, jestli jdu správnou cestou.

Jako psycholožka, co má ADHD doma, vás nepoučuji o něčem, co sice krásně zní, ale v rodinném kolotoči to není reálné nebo udržitelné.

A respektuji vaše limity.

Píšu taky o svých chybách a přešlapech. Nikdo totiž není dokonalý a reflexe nevhodného postupu může být do budoucna větším přínosem, než když všechno uděláte správně napoprvé.

 

Například jsem řešila předčasný nástup dcery do školy. A každý den hledám hranici mezi leností/neochotou a nepozorností/neklidem.

 

 Nenechám diagnózu ADHD, aby vás pohltila. 

Učím vás trpělivě všímat si více toho, co se daří. Uvědomovat si, že se vždycky něco najde.

Podporuji vás v tom, aby jste dělali více toho, co funguje (např. režim, prevence, portfolia, rituály, čas bez sourozenců) a bez výčitek se vykašlali na to, co nemáte sílu dodržovat (nošení bačkor, společné večeře, pravidelný čas pro učení..).

Učím vás hledat a rozvíjet potenciál svých dětí.

Učím vás se radovat z každého úspěchu a učím vás nefňukat nad tím, že mnohé z toho, co vaše děti tvrdě trénují,  jiné děti zvládají jen tak.

Učím vás posílat pozitivní energii těm, kteří vám nejvíce pomáhají – členům rodiny, učitelům… a učím vás hledat další zdroje podpory a energie.

Podpora a inspirace od jiných rodičů dětí s ADHD je užitečná.

Pro všechny rodiče je v určitých chvílích dobré, když kolem sebe mají spřátelené rodiny s dětmi.

S vašimi dětmi s ADHD můžete při družení narážet na nepochopení či nezkušenost.

Založila jsem FB skupinu, ve které jsme všichni „na stejné lodi“, kde komunikujeme s respektem, pozitivně a kde pracujeme na sobě.