Na začátku školního roku jsem měla hodně plánů, a teď jsou mnohé věci jinak. Na klid a prostor pro sebe, který jsem občas měla, když byly dvě starší děti ve školních institucích, můžu zapomenout.

Přesto jsem během karantény úspěšně spustila svůj projekt Pro rodiče dětí s ADHD a rozjíždím FB skupinu. 

Jak jsem to udělala?

Ráda se s vámi podělím o pár stručných zato výživných postřehů. Nejsou to zázračná kouzla, ale zaběhnuté postupy, jak pracovat s časem a energií. A zvládnete je jistě i vy:).

 

Jak na dvě a více dětí…

Mám doma tři děti. 8, 5 a 2 roky.

Snažím se podporovat jakoukoliv volnočasovou aktivitu, při které se zabaví všechny, a aktivně takové činnosti vymýšlím a nabízím.

Ideální je také zapojení všech dětí do domácí výuky, předškoláci mohou dělat různé pracovní listy, mladší děti mohou malovat nebo si stavět.

Snažím se zapojovat děti do péče o domácnost. I když to není oblíbené, tak si děti pravidelně uklízí hernu a pokojíček, celkem rády se zapojí do pečení, vysávání a práce na zahradě. Ačkoliv domácí práce s dětmi zaberou více času, tak vtip je v tom, že se to stejně udělat musí, a děti během uklízení alespoň nedělají nepořádek jinde:).

Snažím se rozvíjet spolupráci mezi dětmi a podporovat jejich samostatnost. Starší dcera i syn si dokážou hrát s nejmladší, když je potřeba něco vyřídit, čtou s ní knížky, staví kostky a vymýšlí  kraviny.  A když to nefunguje ve třech, tak alespoň ve dvou.

Co se týká zábavy, tak je mnohdy výhodnější, se rozhodovat podle nálady dětí. Ne vždycky se jim chce na procházku, raději se vrtají celé odpoledne v hlíně na zahradě apod.

Naopak dobu odpočinku striktně plánuji. Starší děti ví, že když jde nejmladší  po obědě spát, tak si po úklidu mohou pustit pohádku na počítači. To je čas, kdy se mohu věnovat činnosti, která nesouvisí s domácností, nebo prostě odpočívat, a to pravidelně!

Pokud je k dispozici další pečovatel, tak podle aktuální situace zvažujeme, zda se u dětí vystřídat tak, aby volný rodič mohl udělat to, co se s dětmi nezvládne, nebo zda budeme všichni spolu, či si vyhradíme čas pro „1:1 “ (jeden rodič a jedno dítě).

 

Jak na ADHD…

V případě ADHD se mi zdá, že se do stručného výčtu nemohu vejít. Ale zkusím to:).

Jako nejdůležitější mi připadá držet režim a pracovat se zpětnou vazbou.

Častěji mluvím o procesu činnosti, než o výsledku. Naslouchám a snažím se být pozorná ke všemu, co se daří. Pravidelně zařazuji pohyb, hry, povídání. Cíleně prohlubuji pozitivní emoční vazbu.

Snažím se jít příkladem, a když nepomáhá mluvení, tak konám.

Snažím se omezovat čas u obrazovek a sladkosti.

Pracuji s prioritami. Nebudu plýtvat energií na to, že dcera odmítá nosit doma přezůvky, dohlížím na to, aby měla alespoň ponožky:).

 

Jak na karanténu…

Od začátku jsme najeli na režim a ten se snažíme dodržovat. Ostatně režim se nám vyplácí i o prázdninách. Nemusí to být na minutu přesné a výjimky jsou také povolené, ale děti mají díky režimu zajeté vstávání, snídani, domácí výuku, oběd, odpolední klid, pobyt venku, pohyb.

Snažíme se co nejvíce zařazovat pobyt a pohyb venku, já i manžel pravidelně cvičíme, což má výborný vliv na duševní i fyzickou kondici.

Snažíme se u dětí střídat, aby ten druhý měl čas na cvičení, telefonát s rodinou či kamarády, nebo odpočinek či práci v izolaci:).

 

Jak pracovat na sobě…

Snažím se pracovat se špatnou náladou a se strachem, hledám ve stávající situaci konkrétní možnosti, jak posilovat naši rodinu.

Vím, že práce na projektu Pro rodiče dětí s ADHD mi přináší mnoho pozitiv a že stojí za to, ji sladit s potřebami rodiny.

Pravidelně si plánuji čas bez dětí, zapojuji více manžela, který začal několikrát v týdnu trávit čas se všemi dětmi mimo dům. Nemám s tím problém, protože vidím výhody v tom, že nejsem stále dětem k dispozici. A v opuštěném domě se i úklid jeví jako relaxace:).

Využívám všech možností, jak zapojit kohokoliv jiného do domácí výuky. Minulý týden u nás byla na několik dní babička, tak některé úkoly dělala s dcerou ona.

Nehoním se za dokonalostí, smířila jsem se s tím, že není vše perfektní a že nemám vše pod kontrolou.

A co vy? Co vám pomáhá v karanténě, kde musíme zvládnout děti, školu, izolaci a jiné výzvy? Dokážete si najít taky čas pro sebe? Podělte se o svoje tipy v komentářích nebo v mojí FB skupině.